Oddíly přístavu ORION
Přístav ORION tvoří 5 oddílů, z toho 3 dětské (všechny vodní) a 2 kluby dospělých (oba vodní). Přístav má v současné době 176 registrovaných členů, z toho 93 dětí a mládeže a 83 dospělých. Oddíly přístavu ORION jsou nazvány především podle osmi hlavních hvězd souhvězdí Orion.
4. družina Mikan
Jsme dívčí pěší oddíl skautek, dočasně jako družina v rámci oddílu Alnitak. Patříme mezi pozemní skauty, s děvčaty se věnujeme především tábornictví, rukodělkám a životě v přírodě. Všestranný rozvoj osobnosti naplňujeme pomocí letních táborů s tábornickým programem, výpravami do města či do přírody a každotýdeními schůzkami družin na základně v Tašovicích. Baví nás hrát ringo, být společně v přírodě, zpívat s kytarou u ohně, vytvářet něco, uvařit si něco dobrého, hrát si. Na konci roku 2022 se oddíl včlenil jako družina Mikan do oddílu Alnitak.
11. oddíl Alnitak
Jsme oddíl vodních skautů a skautek. Vychováváme děvčata i chlapce, oddíl má dlouholetou skautskou i vodáckou tradici. Naplňujeme skautskou výchovu děvčat a chlapců, ke které používáme tradiční i netradiční, vodácké i pozemní prvky. Jezdíme na víkendové výpravy, jednou týdně máme posádkové schůzky na základně v Tašovicích. Každoročně pořádáme jarní a letní tábor. Rádi soutěžíme a trávíme čas společnou prací i zábavou. Několikrát do roka splouváme řeku.
12. oddíl Rigel
Jsme chlapecký křesťanský oddíl vodních skautů. Máme začleněnu rozšířenou duchovní výchovu založenou na respektování dětí věřících i bez vyznání. Naplňujeme skautské výchovné cíle v souladu s křesťanským přístupem k životu, a to v ekumenickém duchu. Jednou týdně se scházíme na schůzkách v klubovně, kde můžeme využít kuchyňku, jídelnu, kapli, nebo chodíme plavat do bazénu. O prázdninách jezdíme na letní tábor, během roku na výpravy a splouváme řeku.
14. oddíl Alnilam
Jsme klub dospělých vodních skautů a skautek s dlouholetou tradicí. Věnujeme se dalšímu skautskému vzdělávání a osobnímu rozvoji. Jezdíme na víkendové výpravy, splouváme řeky a rádi trávíme čas toulkami v přírodě na několikadenních vandrech. Schůzky pořádáme minimálně jednou do měsíce v Karlových Varech nebo Praze.
15. oddíl Mintaka
Jsme oddíl vodních skautů a skautek. Vychováváme děvčata i chlapce, navazujeme na různorodé podoby činnosti a tradic oddílu v minulosti. Rozvíjíme skautskou výchovu pestrým programem jak na vodě tak na souši. Úzce spolupracujeme s oddíly Wampum a Bystřina ze Zapsaného spolku skautů a skautek Lilie. Pořádáme výpravy, jarní i letní tábory, splouváme řeku, jednou týdně máme posádkové schůzky na základně v Tašovicích.
19. oddíl Aldebaran
Jsme kmen roverů a rangers. Sdružujeme skautskou mládež z ostatních oddílů přístavu a ze Zapsaného spolku skautů a skautek Lilie. Pořádáme zážitkové akce a pomáháme s organizací akcí přístavu a jeho oddílů, jednou měsíčně se scházíme na základně v Tašovicích.
74. oddíl Klub OS – Bellatrix
Jsme klub dospělých vodních skautů a skautek. Sdružujeme skauty a skautky starší věkem ale stále mladé duchem. Zaměřujeme se na skautské aktivity pro dospělé skauty, kteří nevedou dětské oddíly. Pořádáme vycházky, scházíme se na základně v Tašovicích.
Bývalé oddíly
13. oddíl Saiph – dívčí skautský oddíl. Vznikl z původního turistického oddílu Práčata, v roce 1996 spolu s oddílem Bellatrix přešel do střediska Pramen.
16. oddíl Betelgeuse – dívčí oddíl vodních skautek. Působil v 90. letech, kdy vznikl z části původního dívčího oddílu střediska Pagoda.
17. oddíl Bellatrix – chlapecký oddíl. Nejprve výhradně vlčácký, později i skautský, v roce 1996 spolu s oddílem Saiph přešel do střediska Pramen.
18. oddíl Heka – nejprve dětský oddíl působící na Pozorce u Nejdku, později klub dospělých skautů. Působil v 90. letech.
Souhvězdí Orionu
Orion (latinsky: Orion, gen. Orionis, zkr. Ori) je souhvězdí na nebeském rovníku (větší část na severní polokouli) a je viditelné téměř z celého světa. Leží mezi souhvězdími Blíženců, Býka, Eridanu, Zajíce a Jednorožce. Patří mezi 48 souhvězdí, která zavedl řecký astronom Ptolemaios. Souhvězdí je proslulé kvůli Orionovu pásu, Velké mlhovině v Orionu nebo mlhovině zvané Koňská hlava. Nejlepší pozorovací podmínky jsou v prosinci a lednu, kdy je na obloze téměř celou noc. Naopak v květnu, červnu a červenci není pozorovatelný vůbec. Orion je pozorovatelný od srpna, kdy je vidět krátce před svítáním, do dubna.
Hlavní hvězdy
α Ori – Betelgeuse
β Ori – Rigel
γ Ori – Bellatrix
δ Ori – Mintaka
ε Ori – Alnilam
ζ Ori – Alnitak
κ Ori – Saiph
λ Ori – Heka
Legenda o Orionovi
Souhvězdí představuje mytologického lovce Oriona, který byl synem Poseidóna, boha moří a vodního živlu, a lovkyně Euryaly, která patřila k družině bohyně lovu Artemis. Od svého otce dostal Orion schopnost kráčet po dně i těch nejhlubších moří, přičemž mu hlava vyčnívala nad hladinu. Kromě výšky vynikal i krásou. Podle některých zdrojů měl Orion tři otce: kromě Poseidóna ještě i vládce bohů Dia a třetím otcem byl buď Hermés, posel bohů, Áres, bůh války a nebo bůh Apollón. Antické báje se rozcházejí také v Orionově životě. Podle některých právě kvůli Orionovi vznikla hvězdokupa Plejády. Plejády byly mořské nymfy, které Orion pronásledoval tak dlouho, že je Zeus před Orionem proměnil v holubice a ukryl na noční oblohu, kde jsou však Orionem neustále pronásledovány. O konci lovce Oriona a jeho přemístění na oblohu jsou báje rozdílné. Podle jedné verze svým chvástáním se urazil bohyni Héru, která na něj poslala obrovského štíra. Jeho bodnutí Orion podlehl, ale bohyně Artemis dosáhla toho, aby se Orion i se svými dvěma psy dostal na oblohu (jako Orion, Velký pes a Malý pes). Štír, který Oriona zahubil se také dostal na oblohu, ale aby se nemohli na obloze střetnout, umístili je bohové na opačné strany oblohy. Proto když se Štír dostane na oblohu, Orion se schová pod obzor. Podle jiné verze Oriona zastřelila samotná Artemis a nebo Apollón na Artemidinu žádost. Orionovu smrt si Artemis přála buď ze žárlivosti na Eos, bohyni červánků nebo ze strachu, že Orion ve své lovecké vášni vybije všechna zvířata. Podle této verze byl bohy na oblohu umístěn pro svoji zálibu ve hvězdách.