O skautingu
Skauting je mezinárodní hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova lidí všech věkových kategorií. Posláním hnutí je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností. Cílem je především výchova dětí a mládeže v duchu třech základních principů skautingu, které jedince připravují na plnohodnotný a tvůrčí život ku prospěchu sobě i druhým. Tyto principy jsou vyjádřeny ve skautském slibu a zákonu, které jsou hlavním měřítkem skautské výchovy a sdělením poslání, které naše hnutí předává nejen dětem a mládeži.
Junák – český skaut, z. s.
Junák sdružuje více než 75 tisíc dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků a je největší výchovnou organizací v Česku. Zároveň je členem světových skautských organizací WOSM, WAGGGS a ISGF.
Junák – český skaut, z. s. je dobrovolný, nezávislý a nepolitický spolek, jehož posláním a účelem je – v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí Robertem Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu A. B. Svojsíkem – podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě.
Skautské hnutí je založeno na třech základních principech
- povinnost k Bohu, chápaná jako povinnost hledat a respektovat v životě vyšší hodnoty než materiální;
- povinnost vůči ostatním, chápaná jako věrnost své vlasti, která je v souladu s úsilím o mír, snaha o vzájemné pochopení a spolupráci mezi lidmi, národy a různými sociálními skupinami; je pojata jako závazek účastnit se na rozvoji společnosti, jako úcta a láska prokazovaná bližním a přírodě;
- povinnost vůči sobě, chápaná jako odpovědnost za rozvoj sebe sama.
Tyto základní principy jsou vyjádřeny ve skautském slibu a zákonu.
Skautský slib
„Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním.“
Slib lze doplnit dobrovolným dodatkem: „K tomu mi pomáhej Bůh.”
Skautský zákon
- Skaut je pravdomluvný.
- Skaut je věrný a oddaný.
- Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
- Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
- Skaut je zdvořilý.
- Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
- Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
- Skaut je veselé mysli.
- Skaut je hospodárný.
- Skaut je čistý v myšlení, slovech i skutcích.
Dívky a ženy používají znění v ženském rodě.
Skautská výchovná metoda
Skautská výchovná metoda závazně charakterizuje skautskou výchovu. Vychází ze zásad stanovených již zakladatelem skautského hnutí, které byly ověřeny více než sto lety praxe i poznatky moderní pedagogiky. Je založena na sedmi základních prvcích, které dohromady tvoří vnitřně provázaný, nedělitelný systém:
- slib a zákon
- učení se zkušeností
- družina
- symbolický rámec
- příroda
- program osobního růstu
- dospělí průvodci
- zapojení do společnosti
Vodní skauting
Vodní skauting je odvětví skautské výchovy, jehož cíle jsou totožné se skautským zákonem a slibem. Od běžného skautingu se liší pouze vodáckým výcvikem, který doplňuje ostatní skautské činnosti. Vodní skauti v Junáku jsou sdruženi v síti vodních skautů a její vedení se nazývá Hlavní kapitanát vodních skautů.
Znak vodních skautů je neodmyslitelně spjat s prvky vodáctví. Dříve byl tvořen spojením kotvy a lilie doplněné stužkou s heslem „Buď připraven“. Dnešní podoba znaku se obešla bez stužky, ale je doplněna lanem, které obepíná trojlístek skautek. Vlajky vodních skautů nejsou jen rozlišovacím prvkem ale i charismatickou součástí aktivit vodních skautů. Jejich vzhled i použití se řídí po generace stálými tradicemi, jejichž znalost pozorovateli může přinést řadu informací o místním dění. Kroj vodních skautů se na rozdíl od pěších skládá z tmavě modré košile a k této barvě jsou laděny i ostatní krojové doplňky. Specifika vodních skautů se odrážejí také v používaném skautském názvosloví: středisko se nazývá přístav a vede jej kapitán přístavu spolu s přístavným; oddíl vede kapitán, jeho zástupcem je palubní a pomáhá jim lodivod; družina se nazývá posádka a vede jí kormidelník s člunařem.