Operace Merkur

Výsadek 2017 – Operace Merkur

Loňský Výsadek s tématem Bitvy o Atlantik se setkal s velkým ohlasem u mladších členů, starším se také vcelku líbil, ale považovali za nepříliš náročný. Organizátoři tedy jejich přání náročnějšího Výsadku vyslyšeli a příroda to dovedla k dokonalosti, ale nepředbíhejme. Tématem letošního výsadku se stala Operace Merkur, tedy dobytí řeckého ostrova Kréta německými výsadkáři roku 1941. Zaměřili jsme se na klíčovou část celé operace, dobytí letiště v Malame, což umožnilo německým výsadkářům dopravit posily a zásoby a znamenalo tedy začátek vítězství.

Ve čtvrtek odpoledne jsme se sešli u Lípy ve Dvořákových sadech, kde jsme si připomněli výročí vzniku Československé republiky. Pak jsme se přesunuli na Horní nádraží, kde došlo k rozdělení na dvě části. Mladší si ve hře zahráli britské obránce, čekal je přesun vlakem, noční pochod přiměřený jejich věku, dva dny na chatě nedaleko Nejdku a obrana letiště – fotbalového hřiště nedaleko chaty. Dohlížet na ně měli Hvězdář a Dyk, o jejich žaludky se měli starat Rejža a Vendy. Starší si ve hře zahráli německé výsadkáře a čekal je rozvoz auty do různých částí Krušných hor s výstrojí a zásobami na dva dny, během kterých měli urazit cca 50 km cesty, setkat se s ostatními výsadky a zaútočit na letiště. Dohlížet na ně měli Huntka a Prófa.

Mladší dorazili ve čtvrtek v noci do chaty. Pátek a sobotu strávili nejrůznějšími brannými aktivitami – střelbou se vzduchovek, praků, házením gumových granátů a cvičnými boji s papírovými koulemi. Vzhledem ke špatnému počasí se neuskutečnil výlet na Tisovský vrch a po každé venkovní aktivitě následovalo sušení. Starší brzy zjistili, že je čekají náročné dva dny. V pátek ráno se začalo zhoršovat počasí, ochladilo se, začalo pršet. Ve vyšších partiích padal déšť se sněhem a foukal silný vítr. Prostě ideální počasí pro opravdu náročnou akci. V takových podmínkách šli cca 25 km za den, vařili si jídlo na vařičích, stavěli a bourali stany, které jim umožnily strávit noc relativně v suchu, tedy jak kterým. Ale celkově si vedli skvěle, nikdo nevzdal a všichni se sešli na určeném místě.

V sobotu večer přišlo finále celé akce – bitva o letiště papírovými míčky. Mladší s podporou Hvězdáře, Dyka a Káněte se střetli se staršími s podporou Huntky, Prófy a Pifa. I přes statečnou obranu byli všichni obránci zanedlouho vystříleni a výsadkáři slavili vítězství. Večer se všichni sešli ve společenské místnosti, kde Pif připravil ukázky dobové výstroje německých výsadkářů a povídání o událostech na Krétě roku 1941. V neděli nás čekalo už jen uklízení chaty a cesta domů.

Akci finančně podpořilo dotací statutární město Karlovy Vary a Karlovarský kraj.