World Scout Jamboree

Naši skauti na světovém skautském jamboree

Vyslov písmeno Ř (foto Dominik David)

Po všem čekání, přípravách a setkáních to konečně přišlo. Jsme tři skauti z Karlovarského kraje, kteří s ospalými výrazy v brzkých ranních hodinách odletěli 21. července z Prahy. Ač jsme si to ještě neuvědomovali, ale takto začalo největší dobrodružství našeho života. Než jsme stihli mrknout, letěli jsme nad Atlantikem. Nestihli jsme mrknout podruhé a náš kodrcavý autobus zastavoval po desetihodinové cestě v Západní Virginii na tábořišti, kde se to mělo následující dva týdny hemžit skauty všech národností. Za ty dva týdny se odehrálo mnoho nezapomenutelných věcí. Obrovské ceremoniály na přivítání a na rozloučení, každý večer koncert a party na jednom z menších podií, nová mezinárodní přátelství a hlavně spousta a spousta aktivit. Mohli jsme si vyzkoušet potápění, jízdu na skateboardu, jízdu na zip-line, také jsme mohli navštívit střelnice všeho druhu. Na tomto skautském setkání jsme se mohli účastnit i přednášek a workshopů s tématy, jako jsou například programování, problémy lidstva a problematika vraždících robotů. Byl zde vymezen den, kdy byly všechny aktivity zavřené. Každá země si připravila něco, co je pro ni typické (jídlo, oblečení, tance) a ukazovala to ostatním. My jsme například cizince učili pár slov česky, dali jsme jim ochutnat pomazánky a učili jsme je vyslovovat písmeno Ř.

Náš normální den na jamboree vypadal asi takto. Probudili jsme se do chladného, mlhavého rána. K snídani jsme si nejčastěji dávali cereálie s mlékem, protože americký bagel (chléb) byl moc sladký a jíst ho každý den by nám způsobilo cukrovku. Po snídani jsme si připravili jídlo na zbytek dne, oblékli jsme se letněji a vyrazili jsme vstříc horkému dni a dobrodružství. Chodili po menších skupinkách. Každý den jsme průměrně stihli dvě aktivity, protože na některé aktivity se čekalo i pět hodin. Žízní nikdo netrpěl, protože na každém rohu byly kohoutky s pitnou vodou. Večer nás čekala večeře, party a pak už jen postel.

Šoha, Shaun, Smíšek

Poslední, třetí, týden v Americe jsme cestovali po východním pobřeží USA, Navštívili jsme hlavní město – Washington DC, Rockyho město – Philadelphia a město mrakodrapů – New York. Vše v těchto městech bylo obrovské, ostatně jako vše, co jsme tam doposud viděli. I v těchto městech jsme potkávali každý den skauty, stejně jako tomu bylo na tábořišti. A poté se to celé opakovalo. Znovu jsme nastupovali do letadla s rozespalými výrazy (tentokrát kvůli desetihodinovému čekání na letišti) a vrátili jsme se do té naší malé zemičky v srdci Evropy. Jsme vděční, že jsme se tohoto setkání mohli účastnit. Být tam s dalšími 500 skauty z České republiky a potkávat další tisíce skautů z více jak 150 zemí světa, to bylo něco úžasného. Za těch pár dnů jsme si tam dokázali vytvořit atmosféru, která se jen těžko hledá v běžném životě. A proto jedna rada pro vás. Pokud budete mít někdy možnost účastnit se něčeho takového, neváhejte a skočte do toho po hlavě, protože zážitky vám nikdy nikdo nevezme.

Jindřich Pícha – Shaun, Kateřina Hermannová – Smíšek, Magdaléna Wagnerová – Šoha

Oficiální fotogalerie

Účast skautů finančně podpořil Karlovarský kraj.