75. výročí ORIONu

ORION oslaví 75 let od založení

Tábor na Pstruží říčce 1989

Bylo krátce po válce, kdy ještě nevyčichl pach střelného prachu, když skupina skautů z⁠ Karlových Varů, Bečova nad Teplou, Staré Role a Sokolova zakládá skautskou družinu, toho času ještě beze jména. Teprve v⁠ dubnu roku 1946, kdy na krásné jarní obloze zjevuje se štír a na léto odchází krásné souhvězdí Orion, aby se v⁠ srpnu vrátilo, rozhodli se chlapci, že si budou říkat ORIONci. To vše bylo zpečetěno 13. června 1946 při velkém ohni zakládajícím skautský oddíl a trampskou osadu ORION. Vůdcem oddílu a šerifem osady byl zvolen bratr a kamarád Rif. Od tohoto času se počaly vytvářet tradice ORIONu. Krásné chvíle skautského života po dvou letech zmařil komunistický puč a v⁠ roce 1950 již tvořilo jen několik chlapců ještě nedávno početný oddíl. Vzhledem k⁠ tomu, že skautský oddíl byl ve stálém nebezpečí odhalení komunisty, rozhodli se chlapci vytvořit uzavřené společenství kluků a ukrýt se pod hlavičku T.O. ORION. (Historie)

50. výročí Bystřiny 1996

O víkendu 18. – 20. 6. 2021 proběhne v Bečovské botanické zahradě akce k 75. výročí skautského oddílu, střediska, přístavu a trampské osady ORION Karlovy Vary. Zveme Vás – skauty a skautky, přátele, rodiče – k účasti na tento víkend v krásném prostředí Bečovské botanické zahrady.

Hlavní část programu oslav 75. výročí ORIONu se bude konat v sobotu 19. června:

  • dopoledne se uskuteční 44. ročník skautského hudebního festivalu Jupee
  • odpoledne proběhne doprovodný program plný her a soutěží
  • večer zaplane 75. slavnostní výroční oheň.
Závod vlčat a světlušek 2018

ORION – oddíl, středisko, přístav, trampská osada – parta lidí, kamarádů a přátel, které pojí pouto sesterství a bratrství, společných ideálů a důvěry. Za léta své existence oslovila stovky mladých, ale také dospělých a starších. Společně strávené chvíle u táborových ohňů a hlavně nadšení budovat něco, co zanechává u srdce hřejivý pocit potřebnosti a sounáležitosti. Již téměř pět generací trvající přátelství nenechává nikoho na pochybách, že ORION je stále živé společenství. Heslo ORIONu je platné i po tři čtvrtě století a také v dnešní době má co říci. A jak že zní? Ještě jsme.

Přístav ORION tvoří 6 oddílů, z toho 4 dětské (3 vodní, 1 pěší) a 2 kluby dospělých (1 vodní, 1 pěší). Přístav má v současné době 184 registrovaných členů, z toho 118 dětí a mládeže a 66 dospělých. Oddíly přístavu ORION jsou nazvány především podle osmi hlavních hvězd souhvězdí Orion.

Další informace a podrobnosti zde budou doplňovány postupně, zejména s ohledem na současnou nejasnou situaci a nepředvídatelný vývoj epidemické situace. S ohledem na současná omezení a předpoklad jejich trvání patrně nebude možné akci uskutečnit v původně plánovaném rozsahu. Podrobnější informace ohledně uskutečnění akce budou k dispozici na začátku května.

Pozvánka ke stažení: 75. výročí ORIONu, Jupee