Letní tábory

S prázdninami se blíží letní tábory

S přibližujícím se létem a prázdninami se přibližují i skautské tábory oddílů našeho přístavu, které jsou vyvrcholením celoroční činnosti. Oddíly se vydávají za dobrodružstvím, hrami, výchovou i nezbytnou prací do různých míst Česka, aby zde děti i vedoucí strávili příjemné chvíle naplněné skautským programem a přátelskou atmosférou. V letošním roce se oddíly Rigel a Mikan vydávají do Ličova, oddíl Alnitak vyráží do Bečova a oddíl Mintaka zavítá na Slezskou Hartu. Letních táborů pořádaných naším přístavem se zúčastní více než 110 dětí i dospělých. Připomeňme si krátce tábory uskutečněné v loňském roce.

Oddíl Rigel „Piráti z Karibiku” – Nekoř

Piráti z Karibiku

Námořníci se ve městě Port Royal, věhlasném pirátském přístavu, dozvídají o zakleté vládkyni moří Kalypsó a o unesené Elizabeth. Proto přijímají nabídku věhlasných kapitánů Jacka Sparrowa, Willa Turnera a Davy Jonese, utvářejí posádky tří lodí a vydávají se na dobrodružnou plavbu Karibským mořem při hledání zlatých medailonů aztéckého pokladu a talismanů, které mohou kletbu zrušit. Během plavby hledají drahokamy v Jantarovém moři, unikají z ostrova na obřích želvách, čelí kletbě piráta Mrtvého moře, tráví dlouhý čas na širém moři a na pustém ostrově, soupeří v Slelaboji, připravují a zkoušejí záchranné čluny, křižují zrádnými vodami, připravují se na napadení Port Royalu, obchodují se zbožím, prožívají žízeň a stav nouze, loví ryby do vlastnoručně vázaných sítí a hledají cestu k pokladu. Nakonec získávají všechny talismany, které spolu s medailony obětují za vysvobození Kalypsó, a tím získávají i vytoužený poklad. Ve volných chvílích jsme hráli ringo, vydali se na výlet na tvrz Orlice a do Letohradu a prohlédli si hráz s elektrárnou nádrže Pastviny, jedno vlče a čtyři skauti si složili své sliby a na závěr nám program zpestřili dva mušketýři se svými mušketami.

Oddíl Mikan „Cesta Atlantidou” – Vimperk

Cesta Atlantidou

Vypravily jsme se za oddílovým táborovým dobrodružstvím. Děvčat se na nádraží sešlo víc, než jsme na poměry našeho oddílu zvyklé, avšak vedení bylo v oslabení. Ale díky tomu nás na tábor přijely navštívit, byť jen na pár dní, dnes už neaktivní členky oddílu, tím nám velice pomohly. Tábořiště se nacházelo na svažité louce kousek od Vimperka. Hned po příjezdu už na nás čekalo několik podsadových stanů, tee-pee a hangár, který sloužil jako jídelna. Během pobytu na táboře si děvčata postavila hřiště, abychom mohly trénovat naše oblíbené ringo. Nakonec jsme uspořádaly velký turnaj. Skautky a světlušky byly na začátku  tábora rozděleny do tří vědeckých organizací, které pátraly po ztracené Atlantidě. Toto dobrodružné téma holky bavilo, i když ne vždy se dařilo držet se připraveného plánu. Během dvou týdnů jsme tábořiště opustily hned dvakrát. V první polovině jsme se vydaly na společný výlet do Boubínského pralesa, pár dní na to šla děvčata objevovat okolní krajinu v rámci tradičního puťáku. Světlušky vyrazily jiným směrem než skautky a spaly mimo tábor jednu noc, kdežto skautky dvě. Tábor byl velmi povedený.

Oddíly Alnitak a Bystřina „Hvězdná brána” – Posekanec

Hvězdná brána

Cesta nás vedla na tábořiště ve východních Čechách poblíž Litomyšle, které se na dva týdny stalo vesmírným prostorem. V něm se čtyři SG-týmy pohybovaly za využití Hvězdné brány po nejrůznějších planetách. Táborníci vyrazili z rodné planety Tauri (Země) a při svém putování navštívili například planetu Obřích trav, kde poznávali hmyz, planetu Malého prince, kde se učili ctít jeden druhého, planetu dětí, na které ve hrách prožili vývoj dětí od miminka až k dospělákovi, Thorovu planetu plnou bludišť a rébusů, či za jediného deštivého dne planetu Fantazie, na které prováděli nejrůznější rukodělné činnosti. Největší úspěch měla planeta Bradavic, na níž si děti měly možnost naživo zahrát famfrpál nebo se účastnit výuky lektvarů a astronomie a večer sehrát vlastní kouzelnická představení. Tak jako jsme putovali po planetách, putovali jsme i po okolí – navštívili jsme Litomyšl, Budislav, Nové Hrady či některé blízké rozhledny. Protože se naše tábořiště nacházelo takřka v centru skalního města Toulovcovy maštale, nenechali jsme si ujít možnost vyzkoušet si několikrát během tábora slaňování. Pro mnohé to byl nový nezvyklý zážitek. Přestože nebylo vždy lehké shodnout se mezi dvěma pořádajícími oddíly s rozdílnými zvyky, a letošní vesmírná cesta vyžadovala hodně kompromisů, všechny zúčastněné děti si tábor hezky užily a nalezly i nová přátelství.

Oddíl Mintaka „Rytíři” – Zahájí + Sázava

Rytíři

Již před táborem posílili vedení tábora roveři Fialka, Klokan a Slim, a jejich místa kormidelníků posádek obsadili Výr, Sid a Terry. Po příjezdu na nás čekalo postavené a dobře zařízené tábořiště, takže jsme mohli od neděle začít s programem. Ten jsme museli přizpůsobit vysokým teplotách, a tak jsme velkou část prvního týdne strávili v Sázavě a druhého týdne ve sprše, protože řeka zezelenala. Kromě vodních radovánek nás čekali hry se štíty, meči a papírovými koulemi v blízkém okolí tábora, pěší výlet do Ledče s návštěvou muzea Jaroslava Foglara a splutí Sázavy ze Stvořidel až do tábora. Při tomto splutí jsme plně pochopili význam slov vodní turistika, protože jsme značnou část cesty lodě přetahovali přes mělčiny a kameny. Při této cestě jsme navštívili Sluneční zátoku s připomenutím tábořiště Foglarova skautského oddílu. V polovině tábora se za účasti našich skautských bratrů a sester z jiných oddílů konaly sliby skautů a vlčat, a náš oddíl se rozrostl o skautku Meridu, skauta Mývala a Diega, vlčata Brumlu, Havrana a Kryšpína. Kromě toho jsme zažili dvě úspěšné zkoušky třech orlích per v podání Fialky a Slima. A na závěr velké poděkování osazenstvu kuchyně, které se svědomitě a příkladně staralo o naše žaludky – Míše, Ferfimu a Inílovi za první týden a Vendulce a Želvíkovi za druhý týden.