Město Ember

Jarní tábor Jilemnice 2019

Potrubáři a Emberské podzemí

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro. Dvanáctiletá Lina Mayfleetová a její stejně starý spolužák Doon Harrow mezitím netrpělivě očekávají svůj velký okamžik: Den rozřazení, kdy si ze starostova sáčku vylosují první zaměstnání. Svobodomyslná Lina touží po práci, která by jí poskytla volnost, zatímco hloubavý Doon chce proniknout na místo, kde by mohl přispět k záchraně skomírajícího Emberu.

Cesta světla

Protože nepřízeň osudu může napravit jedině výměna vylosovaných papírků, bývalí kamarádi, které kdysi rozdělila malicherná hádka, se znovu sblíží. Když pak Lina objeví doma v komoře útržky dávného dokumentu, s Doonovou pomocí se ho pokusí vyluštit. Je to opravdu vzkaz od zakladatelů města, bájných Stavitelů, kteří v něm popisují cestu z temnoty? Pokud ano, co přesně v něm stálo předtím, než ho dostala do rukou – a hlavně do pusy – Linina sestřička Poppy? A proč se nikdo z dospělých, komu se chlapec a dívka se svým objevem svěří, nemíní těmito dohady zabývat? Lina s Doonem se nakonec pustí do hledání na vlastní pěst, ale výsledek jejich úsilí jim místo vděku spoluobčanů přinese jen vyhlídku na uvěznění v městské cele. Zdá se, že jediným možným řešením je útěk… jenže co bude potom?

Den malých zázraků

Příběh podzemního města začíná rozřazením, při němž se dozvídáme složení posádek a vybíráme si odborky. Seznamujeme se s životem obyvatel města štafetovým během s rozplétáním bavlnek, při postřehu a luštění slovních přesmyček, poznáváme obrázky osobností, předáváme zprávy jako poslíčci, hledáme závadu a spravujeme potrubí jako potrubáři, hledáme ztracené předměty a také společně zpíváme. Během výletu do okolí si nouzově vaříme brambory na různé způsoby a vydáváme se na stezku odvahy. Po otevření schránky získáváme neúplnou zprávu, s níž si nevíme příliš rady. Návštěva Krkonošského muzea, Zvědavé uličky a bazénu i možnost výběru některé z kreativních aktivit – kreslení, origami a poznávání přírodnin, je tak vítaným odpočinkem. Při stopovačce a cestě k lanové lávce získáváme chybějící písmena do zprávy, při bojovce hledáme slova vypsaná na plakátech. Skládáme a zpíváme i vlastní písně. Jak postupujeme, čekají nás další úkoly ze zdravovědy, spolupráce a vaření, abychom se na závěr vydali na cestu z podzemí, čímž celý týden plný příjemných chvil vrcholí.

Fotogalerie Hvězdář, článek v Hroznětínském zpravodaji