Cesta za svobodou

Krajské kolo Svojsíkova závodu 2019

Posádka Mintaka

Na první květnový víkend jsme se tématicky přenesli do nesvobodné totalitní doby 50. let 20. století, kdy bylo mnoho občanů Československa pro své svobodné myšlení a nesouhlas s komunistickou diktaturou tvrdě pronásledováno. Jednou z mála možností, jak opět nabýt svobody bylo utéct přes hranice do svobodného Západního světa. Na krátký čas jsme během Svojsíkova závodu měli možnost vžít se alespoň přibližně do nápodoby toho, jaké bylo hledat a jít svou cestu za svobodou v jiné zemi. V páteční podvečer se skautské družiny z Karlovarského kraje sešli ve Staré Vodě, odkud samostatně pěšky vyrážejí k poslednímu osídlenému místu před hranicí (tím místem je tábořiště střediska Stopa Mariánské Lázně, které letošní závod pořádá). Zde mají za úkol si postavit stany a připravit si večeři.

Družina Surikaty

V sobotu po přenocování se rozbíhá vlastní závod a spolu s ním i doprovodný program. Každá družina je vedena „převaděčem“, tedy doprovodem, který jí má ukázat správnou cestu. Počasí není příliš vlídné (ostatně stejně jako byla doba, v níž se náš příběh odehrává), k chladu s teplotou lehce nad nulou se přidává nejprve déšť a později i husté sněžení. Na celkem osmi stanovištích včetně startu a cíle družiny plní zadané úkoly ze skautských i všeobecných znalostí a dovedností, vše je navíc stylizované do tématického rámce závodu. Po několikakilometrové trase mnohdy náročným terénem se dostávají za hranici, do svobodného světa. Následuje převoz na bývalou rotu pohraniční stráže Slatina, která na rozdíl od dřívějších dob, kdy sloužila právě vojsku bránícímu občanům svobodně si vybrat místo, kde chtějí žít, teď slouží jednak jako muzeum a pro různou adrenalinovou zábavu. Nyní poskytla zázemí a přístřeší pro účastníky závodu, zvlášť ve stále chladnějším počasí.

Posádka Žraloci

Během nedělního dopoledne proběhlo vyhlášení výsledků závodu a poté jsme se již následoval návrat domů. V našem přístavu jsme získali tři medailová umístění: Posádka Mintaka oddílu Mintaka – 2. místo v kategorii skautů, posádka Žraloci oddílu Rigel – 3. místo v kategorii skautů a družina Surikaty oddílu Mikan – 3. místo v kategorii skautek. Další z našich posádek a družin se umístili na 6., 8., 9. a 10. místě. Zvítězily a do celostátního kola postupují v kategorii skautů družina Apači ze střediska Jestřáb Chodov a v kategorii skautek družina Nervíci ze střediska Arnika Horní Slavkov.

Přístav ORION

Fotogalerie